i3 - Day 5 - The Cost

I ordered some Whey Protein Isolate today and as I submitted the $48 order online, it got me thinking: How much does it cost to feed me on this new plan? I liked the old plan because it was super cheap. It only cost me somewhere around 2 and 3 dollars a day. I’m not sure if you’ve ever calculated what it costs to feed yourself, but between 2 and 3 bucks is super cheap, especially for a guy my size. I knew I would be spending more on this plan, simply because I’m eating so much more, but I wanted to figure out what it was actually costing me out of pocket.

A typical day of meals on the new plan looks like this for me:

Meal 1: 4 eggs

Meal 2: 6 ozs chicken breast with baby spinach and 1 tblsp olive oil

Meal 3: Whey Protein Shake w/8 ozs milk and 1/2 cup of nuts

Meal 4: 6 ozs chicken breast and 5 ozs broccoli and 1/2 cup of nuts

Meal 5: Whey Protein Shake w/8 ozs milk and 1/2 cup of nuts

Meal 6: 6 ozs chicken breast with baby spinach and 1 tblsp olive oil

There are variances in what I eat from day to day, but for the most part, this is what it looks like. Using this as a model I pulled out some grocery store receipts and did some calculations. Here’s what the individual items in my plan cost per day. *Note: I tried to estimate high to factor in price variances. 

Whey Protein (2 servings) - $1.22

Nuts - $1.25

Spinach - $1.00

Broccoli - $.33

Chicken - $1.50

Milk - $.40

Eggs - $.56

Olive Oil - $.20

For a grand total of $6.46 a day.

This is definitely more expensive than my first plan, but it’s also serving a different purpose. This initiative is called Physique, and I’m not going to build a great physique without building muscle and I can’t build muscle without the proper nutrition. 

Then again, I can’t feel too guilty. I know people who spend this much at fast food joints every day for lunch alone.

Initiative 3: Physique